# Example 18.1 MKS(J) mb = 6 kg md = 10 kg mc = 12 kg rd = 0.1 m vb = 0.8 m/s omd = vb / rd ve = 0.8 m/s re = 0.2 m omc = ve / re te = 0.5 * mb * vb^2 id = 0.5 * md * rd^2 td = 0.5 * id * omd^2 ig = 0.5 * mc * rd^2 vg = 0.4 m/s tc = 0.5 * mc * vg^2 + 0.5 * ig * omc^2 te + td + tc # Example 18.2 MKS(N, J) m0 = 10 kg M0 = 50 N m p = 80 N h = 1.5 m uw = m0 * grav() * h delq = pi() rad / 2 um = M0 * delq k = 30 N/m us = -0.5 * k * ((2.25 m)^2 - (0.25 m)^2) up = p * pi() / 2 * 3 m u = uw + um + us + up # Example 18.3 MKS(N, J) m0 = 30 kg om = 20 rad/s f = 10 N M0 = 5 N m r = 0.2 m io = 0.5 * m0 * r^2 T2 = 0.5 * io * om^2 q = T2 / (M0 + f * r); rad; rev # Example 18.4 MKS m0 = 700 kg q = 30 deg x = 0.4 m r = 0.15 m ig = 0.5 * m0 * r^2 begin om = 1 rad/s dely = x* (1 - cos(q)) up = m0 * grav() * dely vg = x * om t2 = 0.5 * m0 * vg^2 + 0.5 * ig * om^2 e = up - t2 end solve(e, om) begin alp = 1 rad/s^2 ft0 = 1 N nt = 1 N ag = alp * r fx = ft0 - m0 * ag fy = nt - m0 * grav() - m0 * om^2 * x MM = (m0 * r^2 + m0 * x^2) * alp end solve(fx,fy,MM,alp,ft0,nt) # Example 18.5 FPs w0 = 40 lb m0 = w0 / grav() rg = 0.6 ft ig = m0 * rg^2 M0 = 15 lb ft delx = 0.5 ft k = 10 lb/ft begin om = 1 rad/s vg = 0.8 ft * om t2 = 0.5 * m0 * vg^2 + 0.5 * ig * om^2 delq = 0.625 rad delx = 1 ft um = M0 * delq uk = 0.5 * k * delx^2 e = t2 - um - uk end solve(e, om) # Example 18.6 MKS(N, J) m0 = 10 kg p = 50 N q = 45 deg x = 0.8 m rg = (x/2) * tan(q) ig = (1/12) * m0 * x^2 begin om = 1 rad/s vg = rg * om t2 = 0.5 * m0 * vg^2 + 0.5 * ig * om^2 up = m0 * grav() * (x/2) * (1 - cos(q)) + p * x * sin(q) e = t2 - up end solve(e, om) # Example 18.7 MKS(N, J) m0 = 10 kg k = 800 N/m q = 30 deg x = 0.4 m y1 = (x/2) * sin(q) s1 = x * sin(q) v1 = -m0 * grav() * y1 + 0.5 * k * s1^2 ig = (1/12) * m0 * x^2 begin om = 1 rad/s vg = (x/2) * om t2 = 0.5 * m0 * vg^2 + 0.5 * ig * om^2 e = v1 - t2 end solve(e, om) # Example 18.8 w0 = 30 lb m0 = w0 / grav() rg = 0.6 ft ig = 0.5 * m0 * rg^2 k = 2 lb/ft x0 = 1 ft delx = 3 ft s1 = sqrt(delx^2 + (x0 + delx)^2) - x0; ft s2 = s1 - x0; ft v1 = 0.5 * k * s1^2 v2 = 0.5 * k * s2^2 begin om = 1 rad/s vg = 0.75 ft * om t2 = 0.5 * m0 * vg^2 + 0.5 * ig * om^2 e = t2 + v2 - v1 end solve(e, om) # Example 18.9 MKS m0 = 10 kg m1 = 5 kg q = 60 deg x = 0.6 m y1 = (x/2) * sin(q) v1 = m1 * grav() * y1 ig = (1/12) * m1 * x^2 begin om = 1 rad/s vg = (x/2) * om t2 = 0.5 * m0 * vg^2 + 0.5 * ig * om^2 e = t2 - v1 end solve(e,om) # Homework Problems: TBD